Sunday, April 25, 2010

liisingukahur ja renditank?

Tänane uudis Kaitseväe plaanide kohta teeb kohe rõõmu. Vaat see on maksumaksja raha mõistlik kasutamine! Nimelt, Kaitsevägi uuendab oma masinapargi rendilepinguid. Ehk siis liisib uusi sõja(vabandust, kaitse-) tegevusel vaja minevaid sõidukeid. See on selles mõttes väga positiivne raha kulutamine, et ei mõelda liiga pikalt ette. Sest reaalsuses saab selline rendileping kehtida ikkagi ainult aktiivse kaitsetegevuse puhkemiseni ja sealt edasi - who cares? Või on lepingus sees punkt, et "kui liisinguvõtja näeb ette ohtu liisinguvara säilimisele, näiteks vulkaanipurse, vandaalid või vaenuliku riigi rünnak, peab ta viivitamatult: 1) informeerima liisinguandjat; 2) toimetama liisinguvara pankurite poolt näidatud ohutusse kohta hoiule. Teisest küljest on muidugi arusaadav ka liisingufirmade optimism ja intressihimu, sest nagu ei nähtud ette majanduskriisi saabumist, pole ju keegi prognoosinud ka sõja algamist?

Huvitav on muidugi, et kui peaks puhkema aktiivne kaitsetegevus, siis millise kindlustusega need sõidukid kaetud on? Ja kas risk suureneb ka, sõltuvalt sellest, kas kahepoolne kaitsetegevus puhkeb Läti või Venemaaga?

Noh, ja kui peakski sõjas teise koha saama, siis pole ju nagunii enam tähtsust, kes hävinenud või kannatanud sõidukite rendimaksete eest vastutab.

No comments: